W co zainwestować kwotę na pewien okres czasu?

W co zainwestować kwotę <tu należy wstawić odpowiednią wartość> na pewien okres czasu?

Czasami spotykam się z pytaniami o to w co zainwestować pewną kwotę pieniędzy na jakiś okres czasu. Kwota się zmienia wraz z pytającym a okres nie jest ściśle sprecyzowany.
Zdaniem pytającego najlepiej byłoby gdyby zysk był duży a ryzyko niewielkie.
Pytanie zadawane jest w odniesieniu do popularnych aktualnie funduszy inwestycyjnych.

 

 

Postaram się krótko przedstawić moje przemyślenia na ten temat.

Przyjmiemy takie uproszczenie, iż inwestować będziemy za pośrednictwem TFI, ponieważ:
-    nakłanianie do samodzielnych inwestycji na naszej giełdzie papierów wartościowych osoby, która ma o tym niewielkie pojęcie uważam za zły pomysł. W późniejszym okresie, po zdobyciu jakiegoś doświadczenia to już temat na inna rozmowę.
-    mam niepochlebne zdanie na temat modnych ostatnio fundusze inwestycyjnych oferowany przez firmy ubezpieczeniowe – krótko mówiąc warto bardzo dokładnie przyglądnąć się kosztom jakie będziemy musieli ponosić, a nie jest to ani ubezpieczenie, ani dobra inwestycja


Ostanie słowa rozsądku:
-    od kilku lat trwa hossa, jesteśmy na szczytach
-    indeksy mogą także spadać, nie muszą rosnąc cały czas
-    inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Zdecydowaliśmy się jednak inwestować.

Ograniczenie ryzyka.
Dobrym pomysłem jest poczekanie na korektę, która co pewnie czas występuje na rynku, a następnie wtedy dokonanie zakupy jednostek – oczywiście jak już sytuacja się ustabilizuje. Oczywiście jest to trochę trudniejsze niż się na początku wydaje (np. po czym poznamy ze to tylko korekta i kiedy się zakończyła) ale chodzi o zaprezentowanie idei.
Innym sposobem jest zakup jednostek w ratach, uśredniając cenę zakupu – ja bym się jednak skłaniał ku pierwszej propozycji.

W co zainwestować?
Tu tez sprawa nie jest prosta.
To że fundusz radził sobie doskonale do tej pory, wcale nie oznacza, że musi być tak nadal, chociaż możemy tak przypuszczać.
Możemy próbować inwestować w fundusz, który w ostatnim roku radził sobie najlepiej – tu drobna uwaga, fundusze nie służą do spekulowania nimi, jeżeli już posiada się jednostki, a ich wartość przyrasta, to należy je trzymać.
Należy zauważyć, że na naszym rodzimym rynku bardzo dobrze radzą sobie ostatnio fundusze nowo otwierane, posiadające na początku mały kapitał, którym łatwo mogą obracać, tak więc warto na nie zwrócić uwagę.

Proszę traktować powyższy tekst jako moje prywatne zdanie, luźne wnioski.
Proszę nie traktować tego w żadnym wypadku jako radę dotyczącą inwestowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>