Kiepskie wyniki funduszy inwestycyjnych w lipcu

Lipiec przyniósł wyraźną zmianę nastrojów na GPW. Fundusze akcji, zyskujące ostatnio po kilka, a nawet kilkanaście procent miesięcznie, po raz pierwszy od dłuższego czasu przyniosły straty. W największym stopniu dotknęły one portfele małych spółek. Nic dziwnego, indeksy mWIG 40 i sWIG80 spadły odpowiednio o 10,9 oraz 7,6 proc. Znacznie lepiej zachowywały się w zeszłym miesiącu duże spółki. WIG20 obniżył wartość o 0,6 proc.

Straty małych spółek

„Rekordzista” wśród funduszy, Pionieer Małych i Średnich spółek stracił ponad 10 proc. Słabo wypadły też inne fundusze lokujące w tym sektorze. Pionieer Średnich Spółek obniżył wartość jednostki o 8,4 proc., a PZU Małych i Średnich Spółek o 7,2 proc.

Na drugim biegunie mamy PKO/CS Subfundusz Akcji Plus, który na spadkowym rynku zyskał aż 3,7 proc. To ciekawy wynik. Jego osiągnięcie było możliwe prawdopodobnie dzięki temu, że fundusz niedawno rozpoczął działalność i dopiero buduje portfel. Na plusie miesiąc zakończyły jeszcze tylko dwa fundusze akcji: Lukas Subfundusz oraz Arka Akcji (odpowiednio 0,9 proc. i 0,3 proc. zysku).

Uwaga na skład portfeli

Straty liczą też posiadacze jednostek funduszy zrównoważonych, które – chociaż mają mniejsze zaangażowanie w akcje – wcale nie muszą być mniej ryzykowne. Powodem może być np. inwestowanie części akcyjnej w jednym sektorze. Przykładowo, Skarbiec Sektora Nieruchomości stracił w lipcu aż 7,9 proc., a ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości – 6,8 proc. To więcej niż wyniosła średnia strata w grupie funduszy polskich akcji. Wśród zrównoważonych mamy jednak rodzynek – PKO/CS Subfundusz Zrównoważony Plus, należący do tego samego parasola, co wspominany wcześniej fundusz PKO/CS Subfundusz Akcji Plus. Jako jedyny  grupie zrównoważonych zakończył miesiąc na plusie.

Nieco lepiej prezentują się lipcowe wyniki funduszy stabilnego wzrostu. Po pierwsze jest więcej podmiotów, które zakończyły miesiąc na plusie, a po drugie największa strata wynosi 3 proc. (Fortis Subfundusz Akcji).

Mini zyski z papierów dłużnych

Zyski osiągnęły w lipcu wszystkie fundusze pieniężne i obligacji. Miesięczna stopa zwrotu nieprzekraczająca 1 proc. nie brzmi jednak zbyt zachęcająco dla osób, które przyzwyczaiły się do zarabiania kroci na giełdzie. Inwestorzy, którzy obawiają się pogłębienia korekty na GPW i nie chcą inwestować w akcje, nie mają obecnie zbyt dużego wyboru, jeśli chcą utrzymać roczną stopę zwrotu przynajmniej na poziomie kilkunastu procent.

Ochrona przed spadkami

Warto jednak zwrócić uwagę na tzw. fundusze alternatywne, których celem jest osiąganie zysków bez względu na koniunkturę giełdową. Do tej grupy należą np. hedingowe Superfund TFI. W lipcu wszystkie strategie tego towarzystwa przyniosły zyski, wynoszące od 4,9 do 8,4 proc.

Inny sposób dywersyfikacji aktywów to inwestycje poza Polską. O ile fundusze akcji lokujące w naszym regionie nie odnotowały w lipcu zysków, to opłacalne okazały się opłacalne okazały się np. inwestycje w akcje azjatyckie.

Ponad 100 proc. zysku

W ostatnich 12 miesiącach najbardziej opłacalne były inwestycje w akcje. Rekordzista, PKO/CS Małych i Średnich Spółek zarobił 141,7 proc. To jedyna 3-cyfrowa stopa zwrotu wśród funduszy otwartych. Na drugim miejscu, z wynikiem 78,6 proc. znalazł się DWS Top 25 Małych Spółek, a na trzecim Pionieer Małych i Średnich Spółek (71,6 proc. zysku). Roczny ranking zamykają fundusze inwestujące w walutach. Na ostatnim miejscu, ze stratą 10,9 proc., znalazł się PKO/CS Małych Spółek Japońskich.

Katarzyna Siwek

Źródło: www.expander.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>